Supermama!

supermama cieszyn sci

Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Okazuj miłość i czułość. Noś, przytulaj, głaszcz, całuj. Zadbaj by twoje dziecko wiedziało, że je kochasz nawet, gdy jest niegrzeczne.

Okazuje szacunek.

Nie upokarzaj, nie obgaduj, nie obrażaj, nie porównuj dziecka w szczególności w obecności innych. Jeśli zachowałeś się wobec dziecka nie właściwie - nie bój się przeprosić.

Poświęca dziecku dużo czasu.

Wspólne zabawy, czytanie książeczek, opowiadanie bajek, spacery, wykonywanie obowiązków domowych są nie do zastąpienia. Kiedy spędzasz czas z dzieckiem bądź z nim na 100%.

Uczy się słuchać.

Niemowlęta i małe dzieci komunikują się z nami całymi sobą. Niegrzeczne zachowanie dziecka (w naszym dorosłym pojęciu) często jest spowodowane chęcią zwrócenia uwagi na siebie.

Wyznacza reguły i jest konsekwentna.

Jeśli chcesz by Twoje dziecko wiedziało, że nie wolno dotykać kuchenki, ciągnąć za włosy itp. - musisz mu o tym powiedzieć. Spokojnie i stanowczo mów: "nie wolno dotykać, bo możesz się oparzyć", "nie wolno dotykać, bo to są moje rzeczy" i rób to za każdym razem. Zakazy i nakazy uczą małego człowieka jak żyć, co jest słuszne a co nie.

Nie boi się stanowczości.

Twoje dziecko powinno wiedzieć, że nie oznacza nie. Nie musisz a wręcz nie powinnaś ulegać wszystkim zachciankom Twojego dziecka. To odbiera poczucie bezpieczeństwa. Nie ulegaj, gdy maluch próbuje wymusić coś na Tobie krzykiem.

Pozwala dziecku na okazywanie uczuć.

Dziećmi targają różne uczucia, często sprzeczne ze sobą. Dlatego pozwól dziecku, płakać, krzyczeć, bać się czy denerwować. Łzy i wściekłość pozwalają rozładować napięcie. Dziecko ma prawo do okazywania złości, że czegoś mu zabroniłaś, co nie oznacza, że Ty musisz ulec.

Pozwala na samodzielność i własną aktywność dziecka.

Pozwól jak najwcześniej podejmować, własne decyzje. Jaki założyć sweter, co zje na śniadanie itp. zachęcaj dziecko do samodzielnego rozwiązywania problemów. Nie chroń przed wszelkim ryzykiem - pokazuj i ucz dziecko, że jego zachowania i decyzje mają swoje konsekwencje.

Uczy porządku i dobrych manier.

Drobne obowiązki domowe pomagają by dzieci miały określoną rolę w rodzinie a nie tylko w niej były. Dobre maniery są oznaką szacunku dla innych, jeśli szanujemy innych szanujemy tez samego siebie.

Nie krzyczy i nie bije.

Agresja rodzi agresję, wyrabia w dziecku poczucie, że silniejszy ma rację. Przemoc nie przynosi żadnego efektu, jest często oznaką słabości osoby dorosłej.